top of page

שחזור גפיים תחתונות מתייחס לטיפול כירורגי בפציעות בגפיים התחתונות או במצבים שאחרת היו דורשים קטיעה. מטרת ניתוח מסוג זה היא לשמר כמה שיותר מהאיבר הפגוע תוך שיקום התפקוד ומזעור הסיכון לסיבוכים.

עם ניהול וטיפול נכונים, לעיתים קרובות ניתן למנוע קטיעות. עם זאת, עד לאחרונה, במצבים מורכבים של חשיפה של מבנים עמוקים כמו עצמות וגידים או זיהום משמעותי לעתים לא היה ברירה מלקטוע את הגפיים. היום אני מציע גישה חדשנית ומורכבת, בה אנו משלבים סופר-מיקרוכירורגיה ומתלים חופשיים כדי לאפשר הצלה של גפיים שבעבר לא היה ניתן. 

שחזור גפיים תחתונות וכף רגל סוכרתית בגישה מיקרוכירורגית

גפיים.jpg

התהליכים

המונח "מתלה חופשי" מתייחס לעובדה שהרקמה המועברת מנותקת לחלוטין מאספקת הדם המקורית שלה ומתחברת מחדש לאספקת דם חדשה באזור הפגוע. 
אחד היתרונות העיקריים של שימוש במתלה חופשי בשחזור כף הרגל הסוכרתית הוא היכולת לספק רקמה רבה וחיונית ,בעלת כלי דם תקינים שנלקחים מאזור בריא ולהעבירה לאזור עני באספקת דם ובכך להעלות את הסיכוי לריפוי הפצע. 

שחזור מיקרוכירורגי לכפות הרגליים על ידי ניתוח העברה של מתלה חופשי

בניתוח זה, אנו לוקחים רקמה עם עור ושומן או שריר מאזור אחר בגוף, כולל כלי הדם שמספקים רקמה זו, ומשתילים את הרקמה על הפצע וכך ניתן לאפשר כיסוי מספק של המבנים העמוקים וסגירת הדפקט. דבר זה מצריך שימוש במיקרוסקופ כירורגי כדי לחבר מחדש את כלי הדם ולעתים גם עצבים. 


הקושי העיקרי על ביצוע מתלה חופשי במטופלים אלה הוא שבפעמים רבות כלי הדם בכף הרגל חסומים או חולים מאוד. כדי לאפשר את הצלחת הניתוח אנו נעזרים לעתים בצוות כלי דם או רדיולוגיה פולשנית שיצנתרו את הגפה וישפרו זמנית את הזרימה ברגל טרם לניתוח, ובניתוח עצמו עלינו לאתר כלי דם קטנטנים במיוחד (לרוב כלי דם קולטראלים או סעיפים קטנים ממילימטר) בהם זרימת הדם מספקת ומבלי לפגוע בעורקים הראשיים יותר שמספקים את זרימת דם הקיימת לגפה הפגועה. לשיטה זו דרושה טכניקה מיוחדת הנקראת סופר-מיקרוכירורגיה בה אנו מחברים כלי דם הקטנים מ0.8 מילימטר עם כלי ניתוח מיוחדים והכל בצורה ידנית. 

ההליך

הצלחתו של ניתוח מתלה חופשי תלויה במיומנות המנתח ובמצב הבריאות הכללי של המטופל. ההליך יכול להיות מורכב ומשך הניתוח בממוצע הוא 7 שעות, עם זאת, עם טיפול נאות, ניתן להגיע לתוצאות מצוינות עם אחוזי הצלחה גבוהים ואף חזרה להליכה תוך שבועות ספורים. 


הוכשרתי בגישה ניתוחית חדשנית זו בעת השתלמותי בדרום קוריאה בניתוחי מיקרוכירורגיה ושחזורי גפיים תחתונות. המרכז הרפואי Asan  בסיאול בו התמחתי הנו מהמרכזים המובילים בעולם בשיטה זו. נתונים ממרכז רפואי זה הראו שמטופלים שהיו מועמדים לקטיעה ועברו שחזור עם מתלה חופשי להצלת הגפה הגיעו לשיעורי תמותה ב5 שנים של פחות מ10% (מול מעל ל60% מאלה שעברו קטיעה של הרגל), כך שניתוח זה לא רק ששיפר את איכות חייהם של המטופלים אלא אף האריך אותם. ייתכן והסיבה לכך היא ביכולת להביא את המטופלים לחזור לפעילות וניידות ובכך לעצור את המשך הידרדרותם לאחר הקטיעה והנכות הנלווית.  

הגורם האנושי

לסיכום, הכירורגיה הפלסטית ממלאת תפקיד חשוב בהצלת גפיים על ידי מתן אפשרויות שחזור שיכולות להיות קריטיות במניעת קטיעה ושימור הגפה. הניתוחים הפלסטיים מאפשרים סגירה של הפצעים, שחזור רקמות חסרות או פגומות תוך סיפוק כיסוי לעצמות, גידים או מפרקים חשופים, לשפר את התפקוד והמראה של הגפה הנותרת ולהתאים את הגפה באופן מיטבי להליכה עם נעליים או תותבים. מתלים חופשיים יכולים להיות כלי שימושי בשחזור כף הרגל הסוכרתית במקרים מורכבים שעד כה לא היה להם פתרון אחר מקטיעה, שכן הם יכולים לספק רקמה חיונית עם אספקת דם טובה לכיסוי פצעים או פגמים נרחבים. 

Mask Group 10.png

מהבלוג

ניתוחים נוספים

bottom of page