top of page

למרבית הנשים ישנם הבדלים בין שני השדיים בגודל, בצורה או במיקום הפטמה. בדרך כלל, ההבדלים הם מזעריים ולא מהווים בעיה. יחד עם זאת הבדלים משמעותיים בין הצדדים יכולים להביא למצוקה נפשית קשה, הערכה עצמית ודימוי גוף נמוכים.
ניתוח לתיקון אסימטריה בשדיים הוא הדרך לשנות את המצב, לתרום משמעותית לנראות ודימוי הגוף ושיפור תחושת הביטחון העצמי.
 

אסימטריה בחזה היא לרוב תופעה מולדת וכל מקרה הוא יחודי.
חלק מהגורמים המולדים לאסימטריה בחזה יכולים להיות: התפתחות לא מספקת של שד אחד, או להיפך, התפתחות מוגזמת. לפעמים האסימטריה היא מהתפתחות לא תקינה של בית החזה והשדיים כמו בשדיים טובולריים (צינוריים) או סינדרום פולנד (תת - התפתחות או היעדר אחד משרירי החזה).
אסימטריה של השדיים יכולה להתפתח גם לאחר טיפול בסרטן השד או כתוצאה מפגיעה בשדיים מתאונה או ניתוח אסתטי שהסתבך.

 

בניתוח תיקון א-סימטריה בשדיים, פעמים רבות יש צורך לטפל בשני השדיים, להגדיל את האחד ולהקטין או להרים את השני. פעמים רבות יש צורך בשילוב טכניקות שונות כגון הגדלת שדיים, הרמת שדיים, הקטנת שדיים, הזרקת שומן עצמי. לשלב שיטות מעולם הניתוחים של שחזור שדיים עם עולם הניתוחים של ניתוחי שדיים אסתטיים כשהמטרה היא להגיע לשני הצדדים זהים ככל האפשר בגודל ובצורה.

תיקון אסימטריה בשדיים

תיקון אסימטריה בשדיים.jpg

התהליך

הניתוח עצמו אורך כשעתיים-שלוש, בדרך כלל בהרדמה כללית.
לצורך תיקון אסימטריה בשדיים צריך פעמים רבות לשלב שיטות מעולם ניתוחי השד האסתטיים יחד עם שיטות מעולם ניתוחי השד השחזוריים.
לפעמים בניתוח ננצל את רקמת השד הקיימת להחזרת הנפח והצורה לשד ולעתים אני אוסיף נפח עם שתל סיליקון. במקרים אחרים יהיה נכון יותר להוריד רקמת שד ולהניח שתל גדול יותר כדי לקבל את צורת השד הרצויה. קווי החתך יהפכו לצלקות, אך ברוב המקרים ידהו וישתפרו משמעותית עם הזמן. לעתים חלק מעיצוב השד יעשה דרך שאיבת שומן.

מהלך הניתוח

לאחר ההליך, אזור התפרים חבוש במדבקה מיוחדת שלא תוסר עד לביקורת שלאחר הניתוח. השדיים ייחבשו גם בחזייה תומכת מיוחדת שתעזור להפחית כאב ובצקות. אנו נעביר אותך לחדר התאוששות למעקב לפני השחרור. בדרך כלל, בהנחה שהכל תקין, תוכלי לחזור הביתה באותו היום. 
במידה ויושארו נקזים אנו נדריך אותך כיצד לטפל בהם ומתי להגיע כדי להסירם. חשוב לדאוג למלווה ליציאה הביתה לאחר הניתוח. 


בכדי לאפשר החלמה מהירה וקלה יותר ברוב המקרים יושאר נקז בשד. הנקז עצמו בדר״כ מוסר למחרת הניתוח או ימים בודדים לאחר מכן. אין צורך לפתוח את החזיה או להרטיב את השד ביומיים הראשונים. כעבור יומיים את יכולה להוריד את החזיה ולהתרחץ על גבי הפלסטרים במים ובסבון אליו את מורגלת. הפלסטרים צפויים להשאר על השד למשך שבועיים עד שלושה ורק לאחר הם יוסרו בביקורת במרפאה.

טיפול לאחר הניתוח

תקופת ההחלמה לאחר הליך תיקון אסימטריה בשדיים יכולה להשתנות בהתאם לטכניקת הניתוח שנעשתה ואופן ההחלמה האישי שלך.

החלמה ראשונית: לאחר הניתוח בדרך כלל המטופלות מופתעות לטובה מרמת הכאב. לרב ניתן להתמודד עם הכאב ואי הנוחות באמצעות תרופות שאינן מצריכות מרשם. התחושה העיקרית לעומת זאת היא בדר״כ עייפות וחולשה שמשתפרים מהר.


בסיום הניתוח צורת השדיים מאוד שונה מצורתן הסופית. לרב השד נראה אסוף מאוד עם מלאות רבה בחלקו העליון בעוד שבחלקו התחתון הוא נראה דחוס וריק (זאת בגלל שכח הכבידה משפיע משמעותית על איך השדיים נראים בהמשך).

נפיחות וסימנים כחולים: רוב הנשים יכולות לצפות לחוות נפיחות וחבורות במשך שבוע או שבועיים. הנפיחות עשויה להיות בולטת ביותר במהלך היומיים - שלושה הראשונים, ואט אט תתחיל לרדת .לרוב הנפיחות תחלוף לחלוטין רק לאחר 6 שבועות ויחד עם השינויים מכח הכבידה צורת השדיים עוד משתנה הרבה בחודש הראשון.

תפרים ותחבושות: התפרים בחתך לרוב פנימיים ונספגים ואין צורך בהסרתם. תהיה מדבקה מיוחדת על העור והתפרים מספר ימים. יהיה ניתן להתרחץ ללא הסרתה החל מ48 שעות לאחר הניתוח. החבישה העיקרית לשדיים תהיה החזיה התומכת שבה יש להשתמש לחודש. 

משך ההחלמה

מומלץ להיערך לחופשת מחלה של שבוע ימים. חופשת מחלה רגועה תאפשר לך להחלים טוב יותר ולחזור לשגרת חייך מהר יותר. רוב הנשים יכולות לחזור לעבודה תוך שבוע עד שבועיים לאחר ההליך. בכל מקרה יש להימנע מפעילויות מאומצות למשך 6 שבועות.

הליכה מתונה ניתן ומומלץ לעשות כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח. את יכולה לישון על הגב או על הצדדים כרצונך. את יכולה גם לחזור ולשכב על הבטן כאשר את מרגישה שאת יכולה לעשות זאת ללא כאבים.

חידוש פעילות רגילה

מראה השדיים משתנה מאוד בחודש הראשון שלאחר הניתוח. העור מסתגל לצורתו החדשה. רקמת השד יורדת עם כח הכבידה והצורה עוד משתנה. הנפיחות מתחילה לרדת. לאחר חודש ניתן להתרשם יותר מצורת השדיים אך החלמה מלאה ועד הגעה לצורה הסופית של השדיים עשויה להימשך עוד מספר חודשים.

 

התוצאות של תיקון האסימטריה בשדיים נשמרות לזמן ארוך אך יש לזכור שבמהלך החיים השדיים עוד עשויים להשתנות (יכול לנבוע משינויי משקל,שינויים הורמונליים הריונות ולידות, וגיל).

תוצאות סופיות

 הסיבוכים האפשריים אם כי נדירים שיתכנו לאחר תיקון אסימטריה בשדיים כוללים:

  • דימום

  • זיהום

  • החלמה איטית ופתיחה של הצלקת 

  • צלקת בולטת או כהה

  • נמק שומני

  • אסימטריה של השדיים או הפטמות

  • ירידה בתחושה בפטמות 

  • פגיעה ביכולת להניק

  • נמק של הפטמה

  • סיבוכים בשתל - כגון קרע, דליפה או התכווצות קופסית. 

הסיבוכים הם רבים יותר בנשים מעשנות וסכרתיות. חל איסור חמור לבצע את הניתוח הזה בזמן עישון פעיל. יש צורך להפסיק את העישון 4 שבועות לפני הניתוח וניתן לחזור לעשן רק 4 שבועות לאחריו. 

הסיבוכים האפשריים 

Mask Group 14.png

מהבלוג

ניתוחים נוספים

bottom of page