top of page

שיתוק פנים הינו מצב משנה חיים שמשפיע לא רק על המראה הפיזי של אדם, אלא גם על רווחתו הרגשית והפסיכולוגית. עם זאת, הודות להתקדמות הרפואית, יש תקווה למי שנפגעו משיתוק פנים.

עצב הפנים, המכונה גם העצב קרניאלי השביעי, שולט בתנועת שרירי הפנים. הוא גם שולט בתפקוד של בלוטות הדמעות והרוק ובחוש הטעם בשני השלישים הקדמיים של הלשון.
שיתוק עצב הפנים מתבטא בחולשה או אובדן תנועה בשרירי הפנים. השיתוק יכול להשפיע על היכולת להרים את הגבות, על מצמוץ ועצימת העין בצד הפגוע, מה שעלול להוביל ליובש ולגירוי בעין. תתכן פגיעה ביכולת לחייך, וכן קושי בזמן אכילה ודיבור. היות והבעות הפנים הינו הראי לכל העולם הרגשי שלנו, לרוב יש השפעה משמעותית על איכות החיים וההערכה העצמית של האדם.

פציאליס

פציאליס.jpg

התהליכים

בוטולינום טוקסין, הידוע גם בשם בוטוקס, יכול לשמש כדי לסייע בניהול הסימפטומים של שיתוק פנים על ידי שיתוק זמני של שרירי פנים מסוימים. טיפול זה יכול לעזור להפחית התכווצויות שרירים, לשפר את סימטריית הפנים ולהקל על אי נוחות הקשורה לתנועות שרירים לא רצוניות.

בוטולינום טוקסין יכול להיות יעיל במיוחד בטיפול בשיתוק פנים הנגרם ממצבים כמו שיתוק בל או עווית חצי-פנים (Hemi-facial spasm). ההזרקות מבוצעות בדרך כלל כל 4 חודשים מאחר ויהיה צורך לחזור עליהן כדי לשמור על האפקט הרצוי. הטיפול עם בוטוקס לפציאליס מחייב מיומנות מאוד גבוהה, הבנה אנטומית של שרירי הפנים ואבחון מדוקדק של האינטראקציה בין שרירי ההבעה השונים. לעתים נדרשים מספר טיפולים עד שמגיעים לנוסחת הקסם או למינון הנכון לכל אחד. 


חשוב לציין שבעוד בוטולינום טוקסין יכול להיות טיפול יעיל בשיתוק פנים, הוא אינו מרפא ואינו מטפל בגורם הבסיסי למצב. טיפולים אחרים, כגון פיזיותרפיה או ניתוח, עשויים להיות נחוצים גם הם כדי לטפל באופן מלא בסימפטומים של שיתוק פנים. 

טיפול בבוטוליניום טוקסין לפציאליס

הטיפול הניתוחי לפציאליס מבוסס בעיקר על ניתוחים מיקרו-נוירו-כירורגים שמטרתם לחבר מחדש עצבים מנותקים, להעביר עצבים ממקור אחר ולחברם אל שרירי הפנים ולעתים גם השתלת שרירים בפנים שנלקחו ממקום אחר בגוף. הטיפולים והניתוחים השונים דורשים ידע מעמיק, מיומנות רבה וציוד ניתוחי מתקדם.

שחזור עצב הפנים הוא אתגר אדיר וייחודי הדורש גישה פרטנית לכל מטופל. ההערכה דורשת בדיקה דקדקנית למידת החולשה לכל שריר בפנים (כולל אם יש חולשה או ספסטיות), הזמן מאז הופעתה, החיוניות של שרירי הפנים, נוכחות ומצב עצב הפנים (אם נפגע בניתוחים קודמים) וכן מצב שאר העצבים הקרניאלים בפנים. כמוכן חשובה בריאותו הכללית של המטופל, הציפיות והמטרות של המטופל בשיקום הפנים. 

 

ניתוחי שחזור חיוך מתאימים למקרים של שיתוק פנים שבהם הסבירות לחזרה תפקוד ספונטנית נמוכה. משך השיתוק הוא בעל חשיבות עליונה מכיוון שהוא יכול לנבא את היכולת של שרירי ההבעה בפנים לחזור לתפקד במידה ויקבלו עצבוב מחדש. 

טיפולים ניתוחיים לפציאליס

מטופלים עם שיתוק מולד או אלה עם שיתוק ממושך יסבלו משרירי הבעה מנוונים באופן בלתי הפיך ולכן יזדקקו לשחזור על ידי שריר חדש לפנים שיאפשר תנועת חיוך. ניתוח זה נעשה בשני שלבים. בשלב הראשון נעביר עצב לפנים שיוכל לתת פקודה של חיוך ובשלב השני נעביר לפנים שריר שיוכל לחייך. 


בניתוח הראשון נלקח עצב תחושתי מהשוק. עצב זה מושתל בשיטה מיקרוכירורגית כך שהוא מחובר לעצב הפנים שעובד בצד הבריא של הפנים. העצב מושחל מתחת לעור אל הצד המשותק. כך אנו יוצרים כעין ״כבל מאריך״ שיעביר את הגירוי לחיוך. אך בשונה מחוט חשמל שיעביר מיידית את הזרם החשמלי, כבל זה יהווה בעצם מסלול עבור צמיחה של סיבי עצב מהצד התקין לצד הפגוע ולכן יהיה צורך בהמתנה בממוצע של כ9 חודשים לפני שנמשיך לניתוח השני.

בניתוח השני נשתיל שריר שנלקח מהירך אל הלחי המשותקת. השריר יחובר לכלי דם ואל העצב שהושחל קודם לכן, כל זאת במטרה להחזיר תנועה ספונטנית ואסתטית של חיוך שתופעל על ידי תנועת  חיוך בצד הבריא של הפנים. 
הניתוחים מבוצעים בהרדמה כללית ואורכם כ-6 שעות.

 

אחוזי ההצלחה של הניתוח הם מעל ל90%, כאשר מטופלים רבים חווים שיפור בתפקוד הפנים והפחתה בתסמינים. במקרים מסוימים, מטופלים עשויים להזדקק לטיפול נוסף, אך הוכח שההליך משפר מאוד את איכות החיים הכללית עבור אלו הסובלים משיתוק בפנים.

שחזור על ידי שריר חדש לפנים 

למשותקי פנים כרוניים הסובלים מסינקינזיס, יש ניתוח חדשני הנקרא Selective neurectomy. במהלך פעולה זו אנו חושפים את עצב הפנים הפגוע על כל סעיפיו, ובאמצעות מכשיר גירוי עצבי אנו מסווגים את התנועות עליהן אחראי כל סעיף וסעיף. בהמשך מנתקים את הסעיפים שאחראים לתנועות שאינן רצויות ולספאזם ומשאירים את הענפים שאחראים לתנועות רצויות וחשובות לתפקוד הפנים. 

במקרים מסוימים אנו גם נבצע ניתוחים לשחזור הסימטריה בשיטה שנקראת שחזור סטטי, הכוללים מיקום מחדש של השרירים או הרקמות הנפולות, ושיפור מראה הפנים הכללי מבלי להחזיר את התנועה במטופלים שאינם מתאימים לשחזורים דינמיים מורכבים יותר.

Selectevive Neurectomy וניתוחי שחזור סטאטיים.

תחום שחזור עצב הפנים הוא אחד הנושאים המרגשים והמורכבים ביותר בכירורגיה פלסטית, מכיוון שהוא מציע הזדמנות אמיתית למטופלים לחזור לתפקוד ולשפר את איכות חייהם, דבר שלא היה אפשרי קודם.

Mask Group 10.png

מהבלוג

ניתוחים נוספים

bottom of page