top of page

ניתוח גינקומסטיה
גינקומסטיה היא מצב של שד מפותח או מוגדל אצל גברים שיכול להופיע בכל גיל. המצב יכול להיות תוצאה של שינויים הורמונליים, תורשה, השמנת יתר או שימוש בתרופות מסוימות, סמים ואף אלכוהול.
גניקומסטיה היא תופעה שכיחה מאוד בקרב גברים, ובגיל ההתבגרות אף שכיחה יותר, וחולפת מעצמה ב-75% מהמקרים.
גינקומסטיה עלולה לגרום לאי נוחות רגשית ולפגוע בביטחון העצמי. גברים מסוימים נמנעים מפעילויות גופניות מסוימות ואינטימיות רק כדי להסתיר את מצבם.
גינקומסטיה מאופיינת בעודף שומן בשד, צמיחת יתר של הרקמה הבלוטית בשד ולפעמים עודף עור בשד. המצב יכול להיות דו צדדי או חד-צדדי.  
עוד כדאי להדגיש בהקשר זה שאם מקור הבעיה הוא חוסר איזון הורמונלי נדרש קודם כל טיפול בחוסר האיזון, וכן יהיה צורך לשלול סיבות רפואיות אחרות הגורמות לצמיחת שדיים בגברים ורק לאחר מכן יישקל הליך כירורגי.

ניתוחי חזה בגברים

גבר חזה.jpg

התהליך

במקרים בהם גינקומסטיה היא בעיקר תוצאה של עודף רקמת שומן, ניתן להשתמש בטכניקות שאיבת שומן בלבד. כאשר יש צורך להסיר רקמת שד בלוטית או עודפי עור כדי לתקן את הגינקומסטיה יש צורך בחתכים עוריים וכריתת העור העודף, כך גם אפשר לצמצם את קוטר העטרה ואף למקם את הפטמה מחדש לקו מתאר גברי טבעי יותר. דפוסי החתך משתנים בהתאם לתנאים הספציפיים ולמבנה הגוף. קווי החתך יהפכו לצלקות, אך ברוב המקרים ידהו וישתפרו משמעותית עם הזמן.

מהלך הניתוח

לאחר ההליך, אזור התפרים חבוש במדבקה מיוחדת שלא תוסר עד לביקורת שלאחר הניתוח. החזה ייחבש במחטב התומך שיעזור להפחית כאב ובצקות. לעתים יושאר נקז בשד כדי לאפשר החלמה מהירה וקלה יותר. הנקז עצמו בדר״כ מוסר למחרת הניתוח או ימים בודדים לאחר מכן.


אנו נעביר אותך לחדר התאוששות למעקב לפני השחרור. בהנחה שהכל תקין, תוכל לחזור הביתה באותו היום. חשוב לדאוג למלווה ליציאה הביתה לאחר הניתוח.
 

במידה ויושארו נקזים נדריך אותך כיצד לטפל בהם ומתי להגיע כדי להסירם. 


חשוב לזכור שזמנים אלו הם הערכות כלליות ויכולים להשתנות בהתאם למטופל ולפרטים הספציפיים של הניתוח. במהלך פגישת היעוץ שנקיים אני אוכל לתת אומדן מדויק יותר של ההליך.

טיפול לאחר הניתוח

תקופת ההחלמה לאחר הליך ניתוח גינקומסטיה יכולה להשתנות בהתאם לטכניקה שנעשתה ואופן ההחלמה האישי שלך. 

החלמה ראשונית: לאחר הניתוח בדרך כלל ניתן להתמודד עם כאב ואי נוחות באמצעות תרופות מרשם לכאב. בסיום הניתוח החזה עוד יכול להיות נפוח מאוד.
 

נפיחות וסימנים כחולים: רוב הגברים יכולים לצפות לחוות נפיחות וחבורות במשך שבוע או שבועיים. הנפיחות עשויה להיות בולטת ביותר במהלך היומיים - שלשה הראשונים, ואט אט תתחיל לרדת.
לרוב הנפיחות תחלוף לחלוטין רק לאחר 6 שבועות.
 
תפרים ותחבושות: התפרים בחתך לרוב פנימיים ונספגים ואין צורך בהסרתם. תהיה מדבקה מיוחדת על העור והתפרים מספר ימים. יהיה ניתן להתרחץ ללא הסרתה החל מ48 שעות לאחר הניתוח. החבישה העיקרית לחזה תהיה המחטב התומך שבו יש להשתמש לחודש.

משך ההחלמה

מומלץ להיערך לחופשת מחלה של שבוע ימים. חופשת מחלה רגועה תאפשר לך להחלים טוב יותר ולחזור לשגרת חייך מהר יותר. רוב הגברים יכולים לחזור לעבודה תוך שבוע עד שבועיים לאחר ההליך, אך יש להימנע מפעילויות מאומצות למשך 6 שבועות.
הליכה מתונה ניתן ומומלץ לעשות כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח.  אתה יכול לישון על הגב או על הצדדים כרצונך. אתה יכול גם לחזור ולשכב על הבטן כאשר אתה מרגיש שאתה יכול לעשות זאת ללא כאבים.

חידוש פעילות רגילה

מראה החזה משתנה מאוד בחודש הראשון שלאחר הניתוח. העור מסתגל לצורתו החדשה. לאחר חודש ניתן להתרשם יותר מצורת החזה עם הירידה בבצקת אך החלמה מלאה ועד הגעה לצורה הסופית של החזה עשויה להימשך עוד מספר חודשים. 

תוצאות סופיות

הסיבוכים האפשריים אם כי נדירים שיתכנו לאחר ניתוח גניקומסטיה כוללים:

 

  • דימום

  • זיהום

  • החלמה איטית ופתיחה של הצלקת 

  • צלקת בולטת או כהה

  • אסימטריה של החזה או הפטמות

  • ירידה בתחושה בפטמות 

  • נמק של הפטמה

הסיבוכים הם רבים יותר בקרב גברים מעשנים וסוכרתיים. חל איסור חמור לבצע את הניתוח הזה בזמן עישון פעיל. יש צורך להפסיק את העישון 4 שבועות לפני הניתוח וניתן לחזור לעשן רק 4 שבועות לאחריו.

הסיבוכים האפשריים 

Mask Group 14.png

מהבלוג

ניתוחים נוספים

bottom of page