top of page

תנודות במשקל, התבגרות ותורשה עלולים לגרום למראה של זרועות עם עור עודף, תלוי ונפול. זהו מצב שלא ניתן לתיקון באמצעות פעילות גופנית.
מתיחת זרועות או הרמת זרועות (רפואית הניתוח נקרא Brachioplasty) היא הליך כירורגי:

  • שמפחית עודפי עור נפול שצונח כלפי מטה

  • שמפחית עודפי שומן בזרוע 

  • שמהדק את הרקמות העמוקות ומחליק את העור בזרועות וכך מגדיר את צורת הזרוע

מתיחת זרועות

מתיחת זרועות.jpg

התהליך

ההליך מבוצע בהרדמה כללית בשילוב עם הרדמה מקומית ויכול להימשך שעה עד שעתיים. בניתוח תחילה מוזרקת תמיסת הרדמה מקומית לזרועות. ההזרקה עוזרת לשאיבה יעילה ומפחיתה דימומים וכאב באזור. שאיבת השומן עצמה מתבצעת דרך נקב קטן בעור. בשלב האחרון של הניתוח מוסר העור העודף. צורת החתך והצלקת המתקבלת בעקבותיו תלויה בכמות עודפי העור הקיימים. כאשר עודפי העור הם קלים ניתן להסירם דרך צלקת רוחבית קטנה בבית השחי. כאשר עודפי העור הם משמעותיים יותר יש צורך בצלקת בצורת האות L, כך שבנוסף לצלקת בבית השחי, ישנה צלקת אורכית בחלקה הפנימי של הזרוע. 

מהלך הניתוח

לאחר ההליך הזרועות ייחבשו במחטב זרועות תומך שיעזור להפחית כאב ובצקות וישמור על התפרים. המטופלת תשהה זמן מה בחדר התאוששות כדי להיות במעקב לפני השחרור. המטופלת יכולה בדרך כלל לחזור הביתה באותו היום. חשוב לדאוג למלווה ליציאה הביתה לאחר הניתוח. 

טיפול לאחר הניתוח

תקופת ההחלמה לאחר הליך מתיחת זרועות יכולה להשתנות בהתאם לטכניקה הספציפית שבה נעשה שימוש ושיעורי הריפוי האישיים, אך להלן סקירה כללית של מה מטופלות יכולות לצפות בדרך כלל:

החלמה ראשונית: לאחר הניתוח בדרך כלל ניתן להתמודד עם כאב ואי נוחות באמצעות תרופות מרשם לכאב. בשבועות הראשונים צפוי שיהיה כאב עמום בזרועות שישתפר משבוע לשבוע. כמוכן תתכן ירידה קלה בתחושה באזור. 


נפיחות וכחולים: רוב הנשים יכולות לצפות לחוות נפיחות וחבורות במשך שבוע או שבועיים. הנפיחות עשויה להיות בולטת ביותר ב-2-3 הימים הראשונים, ואט אט תתחיל לרדת. לרוב הנפיחות תחלוף לחלוטין רק לאחר 6 שבועות.
תפרים ותחבושות: התפרים הם תפרים נספגים שאין צורך להסירם. על קו התפרים יהיו פלסטרים עדינים. אין צורך לפתוח את המחטב או להרטיב את הזרועות ביומיים הראשונים. כעבור יומיים ניתן להוריד את המחטב ולהתרחץ על גבי הפלסטרים במים ובסבון. הפלסטרים צפויים להישאר על הזרועות למשך שבועיים עד שלושה ורק לאחר הם יוסרו בביקורת במרפאה. יהיה צורך להמשיך לענוד בכל עת את המחטב ללפחות חודש.  

משך ההחלמה

כדאי לדאוג לחופשת מחלה לשבוע ימים. חופשת מחלה רגועה תאפשר לך להחלים טוב יותר ולחזור לשגרת חייך מהר יותר. רוב הנשים יכולות לחזור לעבודה תוך שבוע עד שבועיים לאחר ההליך, אך יש להימנע מפעילויות מאומצות למשך 6 שבועות. הליכה מתונה ניתן ומומלץ לעשות כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח.

חידוש פעילות רגילה

השינוי מהניתוח הוא מאוד דרמטי כבר מההתחלה. השינוי המהותי יורגש עוד יותר כעבור 4 עד 6 שבועות לאחר הניתוח, כשהנפיחות תרד והעור יתכווץ ויתאים עצמו לצורת הזרוע החדשה. אך לשינוי הדרמטי יש מחיר- קווי החתך יהפכו לצלקות. לכן תשומת לב רבה ניתנת למיקום הצלקות, טכניקת הניתוח וטכניקת התפירה. ברוב המקרים הצלקות ידהו וישתפרו משמעותית עם הזמן. 
החלמה מלאה ועד הגעה לצורה הסופית של הזרועות עשויה להימשך עוד מספר חודשים. 

תוצאות סופיות

כל ניתוח נושא עימו סיכון מסויים. בחירת רופא בעל ידע ונסיון תסייע לך למזער את הסיכונים הכרוכים בניתוח. הסיבוכים שיתכנו לאחר ניתוח מתיחת זרועות:

  • דימום 

  • זיהום

  • סרומה

  • החלמה איטית ופתיחה של הצלקת 

  • צלקת בולטת או כהה 

  • מראה עור לא אחיד או א-סימטריה בין הצדדים 

  • תחושה ירודה זמנית באזור המטופל

שיעור הסיבוכים הוא גבוה יותר במעשנים וסכרתיים. חל איסור חמור לבצע את הניתוח הזה בזמן עישון פעיל. יש צורך להפסיק את העישון 4 שבועות לפני הניתוח וניתן לחזור לעשן רק 4 שבועות לאחריו. 

הסיבוכים האפשריים 

Mask Group 14.png

מהבלוג

ניתוחים נוספים

bottom of page