top of page

בטן שטוחה ומחוטבת היא משהו שרבים מאיתנו שואפים אליו באמצעות פעילות גופנית ושליטה במשקל. לפעמים שיטות אלו אינן יכולות להשיג את המטרות שלנו.
ניתוח מתיחת בטן, (רפואית נקרא Abdominoplasty) מסיר עודפי שומן ועור, וברוב המקרים מהדק שרירים מוחלשים או מופרדים בדופן הבטן, כך שקו המותן מודגש בחזרה והבטן נאספת פנימה. 

מתיחת בטן
ומתיחת בטן היקפית 

מתיחת בטן.jpg

התהליך

ההליך מבוצע בהרדמה כללית בשילוב עם הרדמה אזורית ויכול להימשך שעתיים עד 5 שעות. בניתוח תחילה מוזרקת תמיסת הרדמה מקומית לבטן, למותניים ולכל אזור שבו תתבצע שאיבת שומן. לאחר שאיבת השומן ועיצוב הגוף, העור העודף משוחרר, שרירי הבטן ודופן הבטן יעברו הידוק עם תפרים פנימיים ועודף העור יוסר. אורך ומיקום הצלקת תלוי מאוד בכמות עודפי העור ואם יש צורך לטפל גם בבטן התחתונה וגם בעליונה. לרוב יושארו נקזים לניקוז ההפרשות שיוסרו ימים ספורים לאחר הניתוח

מהלך הניתוח

לאחר ההליך הבטן תחבש בחגורת בטן תומכת שתעזור להפחית כאב ובצקות ולשמור על הידוק הבטן. המטופלת תשהה זמן מה בחדר התאוששות כדי להיות במעקב לפני השחרור. המטופלת בדרך כלל תישאר להשגחה נוספת במהלך הלילה, אך אפשר לחזור הביתה גם באותו היום. חשוב לדאוג למלווה ליציאה הביתה לאחר הניתוח. 

טיפול לאחר הניתוח

תקופת ההחלמה לאחר הליך מתיחת בטן יכולה להשתנות בהתאם לטכניקה הספציפית שבה נעשה שימוש ושיעורי הריפוי האישיים, אך להלן סקירה כללית של מה מטופלות יכולות לצפות בדרך כלל:

החלמה ראשונית: לאחר הניתוח בדרך כלל ניתן להתמודד עם כאב ואי נוחות באמצעות תרופות מרשם לכאב. השימוש בהרדמה מיוחדת לשרירי הבטן במהלך הניתוח מפחיתה משמעותית את הכאב לאחר הניתוח ומאפשרת התניידות קלה יותר והתאוששות מהירה יותר. בשבועות הראשונים צפוי שהבטן תרגיש מתוחה מאוד ותהיה הרגשה של צורך ללכת בכיפוף (למרות שיישור מלא של הבטן לא יגרום לנזק כלל), כמוכן תהיה ירידה זמנית בתחושה באזור הבטן. 
נפיחות וכחולים: רוב הנשים יכולות לצפות לחוות נפיחות וחבורות במשך שבוע או שבועיים. הנפיחות עשויה להיות בולטת ביותר ב-2-3 הימים הראשונים, ואט אט תתחיל לרדת במהלך הימים הראשונים. לרוב הנפיחות תחלוף לחלוטין רק לאחר 3 חודשים.
תפרים וחבישות: התפרים הם תפרים נספגים שאין צורך להסירם. על קו התפרים יהיו פלסטרים עדינים. אין צורך לפתוח את המחטב או להרטיב את הבטן ביומיים הראשונים. כעבור יומיים ניתן להוריד את המחטב ולהתרחץ על גבי הפלסטרים במים ובסבון. הפלסטרים צפויים להישאר על התפרים למשך שבועיים עד שלושה ולאחר מכן הם יוסרו בביקורת במרפאה. יהיה צורך להמשיך לענוד בכל עת את המחטב ללפחות חודש. 

משך ההחלמה

כדאי לדאוג לחופשת מחלה לשבוע ימים. חופשת מחלה רגועה תאפשר לך להחלים טוב יותר ולחזור לשגרת חייך מהר יותר. רוב הנשים יכולות לחזור לעבודה תוך שבוע עד שבועיים לאחר ההליך, אך יש להימנע מפעילויות מאומצות למשך 6 שבועות. חשוב לרדת להליכה קלה כבר בבוקר לאחר הניתוח. הליכה מתונה ניתן ומומלץ לעשות כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח והיא מפחיתה את הסיכון לסיבוכים.

חידוש פעילות רגילה

השינוי מהניתוח הוא מאוד דרמטי כבר מההתחלה. השינוי המהותי יורגש עוד יותר כעבור 4 עד 6 שבועות לאחר הניתוח, כשהנפיחות תרד והעור יתכווץ ויתאים עצמו לצורת הבטן החדשה. אך לשינוי הדרמטי יש מחיר- קווי החתך יהפכו לצלקות. לכן תשומת לב רבה ניתנת למיקום הצלקות, טכניקת הניתוח וטכניקת התפירה. ברוב המקרים הצלקות ידהו וישתפרו משמעותית עם הזמן. 
החלמה מלאה ועד הגעה לצורה הסופית של הבטן עשויה להימשך עוד מספר חודשים. 

תוצאות סופיות

כל ניתוח נושא עימו סיכון מסויים. בחירת רופא בעל ידע ונסיון תסייע לך למזער את הסיכונים הכרוכים בניתוח. הסיבוכים שיתכנו לאחר ניתוח מתיחת בטן:

  • דימום 

  • זיהום

  • החלמה איטית ופתיחה של הצלקת

  • צלקת בולטת או נמק עורי או נמק של הטבור. 

  • קרישי דם בורידי הרגליים או בריאה 

  • מראה עור לא אחיד או א-סימטריה בין הצדדים 

  • תחושה ירודה זמנית באזור המטופל 

  • סרומה

שיעור הסיבוכים הוא גבוה יותר במעשנים וסכרתיים. חל איסור חמור לבצע את הניתוח הזה בזמן עישון פעיל. יש צורך להפסיק את העישון 4 שבועות לפני הניתוח וניתן לחזור לעשן רק 4 שבועות לאחריו. 

הסיבוכים האפשריים 

Mask Group 14.png

מהבלוג

ניתוחים נוספים

bottom of page