top of page

הרמת שדיים מסייעת במתן מראה שיבליט את הגזרה שלך עם פרופיל חזה צעיר ומרומם יותר. שדיה של אישה משתנים לעתים קרובות עם הזמן, ומאבדים את צורתם הצעירה ואת המוצקות. שינויים אלה ואובדן גמישות העור יכולים לנבוע ממבנה השד הבסיסי ותורשה, מהֵרָיוֹן, הנקה, תנודות במשקל וגיל.

הרמת שדיים או הרמת חזה (רפואית הניתוח נקרא mastopexy), מרימה את השדיים על ידי הסרת עודפי עור והידוק הרקמה הסובבת כדי לעצב מחדש ולתמוך בקו המתאר החדש של השד. הניתוח אינו משנה באופן משמעותי את גודל השדיים, אך השדיים יראו מלאים יותר. לפעמים העטרה מתרחבת עם הזמן, וגם לה ניתן להתייחס בהרמה ולהקטין אותה.

במידה ואת מחפשת מלאות ועגלגלות משמעותית יותר בחלק העליון של השד, מומלץ לשקול לשלב יחד עם ניתוח הרמת השדיים גם הגדלה עם שתל או שומן עצמי. לחילופין, אם את מעוניינת גם בהרמת השדיים וגם הקטנתם, הניתוח המתאים לך הוא הקטנת שדיים.

הרמת שדיים

תמונה של אשה אחרי הרמת שדיים

התהליך

הניתוח עצמו אורך כשעתיים-שלוש, בדרך כלל בהרדמה כללית.לצורך הקטנת השדיים אני מבצע חתכים בעור. חתכים אלו יכולים להיות בשלוש צורות עיקריות: חתך סביב העטרה בלבד, חתך בצורת סוכריה (חתך עגול סביב העטרה, וחתך נוסף אנכי מהעטרה אל הכפל התת-שדי) או חתך בצורת עוגן (חתך סוכריה עם תוספת חתך לאורך הכפל התת-שדי). החתכים מובאים יחד כדי לעצב ולהדק מחדש את השד.  ננצל את רקמת השד הצנוחה להחזרת נפח למרכז השד ולחלקו העליון של השד (פעולה שנקראת הגדלה עצמית). קווי החתך יהפכו לצלקות, אך ברוב המקרים ידהו וישתפרו משמעותית עם הזמן. לעתים חלק מעיצוב השד יעשה דרך שאיבת שומן. 

מהלך הניתוח

אחר ההליך, אזור התפרים חבוש במדבקה מיוחדת שלא תוסר עד לביקורת שלאחר הניתוח. השדיים ייחבשו גם בחזייה תומכת מיוחדת שתעזור להפחית כאב ובצקות. אנו נעביר אותך לחדר התאוששות למעקב לפני השחרור. בדרך כלל, בהנחה שהכל תקין, תוכלי לחזור הביתה באותו היום. במידה ויושארו נקזים אנו נדריך אותך כיצד לטפל בהם ומתי להגיע כדי להסירם. חשוב לדאוג למלווה ליציאה הביתה לאחר הניתוח. 


ברוב המקרים יושאר נקז בשד כדי לאפשר החלמה מהירה וקלה יותר. הנקז עצמו בדר״כ מוסר למחרת הניתוח או ימים בודדים לאחר מכן. אין צורך לפתוח את החזיה או להרטיב את השד ביומיים הראשונים. כעבור יומיים את יכולה להוריד את החזיה ולהתרחץ על גבי הפלסטרים במים ובסבון אליו את מורגלת. הפלסטרים צפויים להישאר על השד למשך שבועיים עד שלושה ורק לאחר מכן הם יוסרו בביקורת במרפאה.

טיפול לאחר הניתוח

תקופת ההחלמה לאחר הליך הרמת שדיים יכולה להשתנות בהתאם לטכניקת הניתוח שנעשתה ואופן ההחלמה האישי שלך.

החלמה ראשונית: לאחר הניתוח בדרך כלל המטופלות מופתעות לטובה מרמת הכאב. לרב ניתן להתמודד עם הכאב ואי הנוחות באמצעות תרופות שאינן מצריכות מרשם. התחושה העיקרית לעומת זאת היא בדר״כ עייפות וחולשה שמשתפרים מהר.


בסיום הניתוח צורת השדיים מאוד שונה מצורתן הסופית. לרב השד נראה אסוף מאוד עם מלאות רבה בחלקו העליון בעוד שבחלקו התחתון הוא נראה דחוס וריק (זאת בגלל שכח הכבידה משפיע משמעותית על איך השדיים נראים בהמשך).

נפיחות וסימנים כחולים: רוב הנשים יכולות לצפות לחוות נפיחות וחבורות במשך שבוע או שבועיים. הנפיחות עשויה להיות בולטת ביותר במהלך היומיים - שלושה הראשונים, ואט אט תתחיל לרדת. לרוב הנפיחות תחלוף לחלוטין רק לאחר 6 שבועות ויחד עם השינויים מכח הכבידה צורת השדיים עוד משתנה הרבה בחודש הראשון.

תפרים ותחבושות: התפרים בחתך לרוב פנימיים ונספגים ואין צורך בהסרתם. תהיה מדבקה מיוחדת על העור והתפרים מספר ימים. יהיה ניתן להתרחץ ללא הסרתה החל מ48 שעות לאחר הניתוח. החבישה העיקרית לשדיים תהיה החזיה התומכת שבה יש להשתמש לחודש. 

משך ההחלמה

מומלץ להיערך לחופשת מחלה של שבוע ימים. חופשת מחלה רגועה תאפשר לך להחלים טוב יותר ולחזור לשגרת חייך מהר יותר. רוב הנשים יכולות לחזור לעבודה תוך שבוע עד שבועיים לאחר ההליך. בכל מקרה יש להימנע מפעילויות מאומצות למשך 6 שבועות.

הליכה מתונה ניתן ומומלץ לעשות כבר בימים הראשונים לאחר הניתוח. את יכולה לישון על הגב או על הצדדים כרצונך. את יכולה גם לחזור ולשכב על הבטן כאשר את מרגישה שאת יכולה לעשות זאת ללא כאבים.

חידוש פעילות רגילה

מראה השדיים משתנה מאוד בחודש הראשון שלאחר הניתוח. העור מסתגל לנפח החדש. רקמת השד יורדת עם כח הכבידה והצורה עוד משתנה. הנפיחות מתחילה לרדת. לאחר חודש ניתן להתרשם יותר מצורת השדיים אך החלמה מלאה ועד הגעה לצורה הסופית של השדיים עשויה להימשך עוד מספר חודשים.

 

התוצאות של הרמת שדיים נשמרות לזמן ארוך אך יש לזכור שבמהלך החיים השדיים עוד עשויים להשתנות (יכול לנבוע משינויי משקל,שינויים הורמונליים הריונות ולידות, וגיל).

תוצאות סופיות

הסיבוכים האפשריים אם כי נדירים שיתכנו לאחר הרמת חזה כוללים: 
 

  • דימום

  • זיהום

  • החלמה איטית ופתיחה של הצלקת

  • צלקת בולטת או כהה

  • נמק שומני

  • אסימטריה של השדיים או הפטמות

  • ירידה בתחושה בפטמות 

  • פגיעה ביכולת להניק

  • נמק של הפטמה

הסיבוכים הם רבים יותר בנשים מעשנות וסכרתיות. חל איסור חמור לבצע את הניתוח הזה בזמן עישון פעיל. יש צורך להפסיק את העישון 4 שבועות לפני הניתוח וניתן לחזור לעשן רק 4 שבועות לאחריו. 

הסיבוכים האפשריים 

מהבלוג

ניתוחים נוספים

bottom of page