top of page

ניתוח הרמת עפעפיים (רפואית הפעולה נקראת Blepharoplasty) הוא הליך כירורגי לשיפור מראה העפעפיים והצערת אזור העיניים. ניתן לבצע ניתוח על העפעפיים העליונים, העפעפיים התחתונים או שניהם.

ניתוח עפעפיים יכול לטפל ב:

 • עור רפוי או נפול היוצר וילון המכביד על מראה העיניים, מקשה על האיפור ולעתים מרוב שהוא רוכב על הריסים ממש פוגע בראייה.

 • בלט כיסי שומן הארובה המופיעים כנפיחות בעפעפיים

 • שקיות מתחת לעיניים

 • צניחת עפעפיים תחתונים החושפים לבן מתחת לקשתית העין

 • עודפי עור וקמטים עדינים של העפעף התחתון

הרמת עפעפיים

הרמת עפעפיים.jpg

התהליך

משך הזמן של ניתוח עפעפיים יכול להשתנות בהתאם להיקף הניתוח, הטכניקה הניתוחית בה נעשה שימוש, והצרכים והמטרות האישיות של המטופלת ויימשך בין שעה לשלוש שעות. גורמים שיכולים להשפיע על משך ההליך כוללים את גיל המטופל, סוג העור והבריאות הכללית. אם הניתוח מערב את העפעפיים העליונים בלבד, ניתן לבצע את הפעולה תחת הרדמה מקומית, אם יש צורך לנתח גם את העפעפיים התחתונים ההליך מבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית.


במהלך הניתוח עודפי עור יוסרו, (ולעתים אם העפעפיים עבים מאוד גם שריר עודף יוסר), שומן עודף מכריות השומן בארובת העין יוסר ליצירת מראה חלק וצעיר יותר. בעפעפיים העליונים, החתך נעשה בדרך כלל בתוך הקמט הטבעי של העפעף כדי למזער את נראות הצלקת. עבור העפעפיים התחתונים, החתך עשוי להתבצע ממש מתחת לקו הריסים או בתוך העפעף התחתון כדי להסיר את מצבורי השומן ולהדק את העור. 

מהלך הניתוח

לאחר ההליך, המטופלת תשהה זמן מה בחדר התאוששות כדי להיות במעקב. המטופלת תצא להתאוששות כבר עם חבישה של שקיות קרח כדי למזער את הנפיחות והחבורות. לרוב היא תישאר מספר שעות בהשגחה אך כבר באותו יום תחזור הביתה. חשוב לדאוג למלווה ליציאה הביתה לאחר הניתוח. 

טיפול לאחר הניתוח

תקופת ההחלמה מהרמת עפעפיים יכולה להשתנות בהתאם להיקף ההליך ולבריאותו של האדם.

עם זאת, הנה סקירה כללית של מה מטופלים יכולים לצפות בדרך כלל:

 • החלמה ראשונית: לאחר ההליך, לרוב יהיו פלסטרים מיוחדים על התפרים שישמרו עליהם ולפעמים הם מפריעים קצת בסגירה המלאה של העפעפיים. מומלץ להמשיך עם קומפרסים קרים כמה ימים כדי למזער את הנפיחות והחבורות. בדרך כלל ניתן לטפל בכאב ואי נוחות באמצעות תרופות מרשם לכאב. יהיה צורך בטיפות עיניים לשמירה על לחות וג'ל עיניים מיוחד לשינה כדי למנוע מיובש וגירוי. מומלץ להשתמש בדמעות מלאכותיות במשך חודשיים לאחר הניתוח. למי שסובל מיובש קיצוני בעיניים מומלץ להסיר כמות פחותה של עור מהעפעף עליון.

 • נפיחות וכחולים: נפיחות וחבורות שכיחות ויכולות להימשך מספר ימים עד שבועיים לאחר ההליך. לרוב זו התלונה העיקרית לאחר ניתוח עפעפיים. הנפיחות עשויה להיות בולטת יותר ב-2-3 הימים הראשונים, ואט אט תתחיל לרדת במהלך הימים הקרובים.

משך ההחלמה

רוב האנשים יכולים לחזור לעבודה תוך 7-10 ימים לאחר ההליך, במיוחד לאחר הסרת המדבקות והתפרים.  אך יש להימנע מפעילויות מאומצות למשך 2-3 שבועות.

תפרים ותחבושות: התפרים והמדבקות יוסרו לאחר כשבוע.

חידוש פעילות רגילה

שיפור המראה, ירידה של הנפיחות הראשונית וספיגה של שטפי הדם ניכרים כבר כעבור שבוע-שבועיים  אבל התוצאות הסופיות של הרמת העפעפיים עשויות להימשך מספר חודשים עד שיתגלו במלואן לאחר שהנפיחות כולה יורדת והעור מסתגל למיקומו החדש.

תוצאות סופיות

בכל ניתוח הרמת עפעפיים קיים סיכון מסוים לסיבוכים. ניתן להפחית שכיחות הסיבוכים ע"י בחירת מנתח מנוסה והצמדות להנחיות לפני ואחרי הניתוח. הנושאים כולם ידונו בפגישת היעוץ בצורה מקיפה.

הסיבוכים העיקרים הם

 • דימום

 • פעירת תפרים

 • זיהום

 • אסימטריה

 • יובש זמני

 • באופן נדיר מאוד יכול להיווצר עיוות בצורת העפעף.

הסיבוכים שיתכנו בעקבות ניתוח עפעפיים הם שכיחים יותר באוכלוסיות הבאות:

תת פעילות בלוטת התריס, מחלת גרייבס, סכרת, נטיה לאלרגיות. לחץ דם גבוה, יובש בעיניים, גלאוקומה.

הסיבוכים האפשריים 

Mask Group 14.png

מהבלוג

ניתוחים נוספים

bottom of page